Skola Hemma, 17 april - Studenten

Hur blir det nu med studenten?

UR Skola hemma – experterna idag: Studenten har blivit en av våra viktigaste ritualer och fungerar som en morot under hela gymnasiet. Skolverkets rekommendationer i veckan som lett till inställt studentfirande i många kommuner har skapat stor besvikelse och oro. Inte bara bland ledsna elever utan även hos deras lärare. Hur håller man motivationen uppe när firandet ställs in och hur kan lärarna stötta sina elever? Och hur ska det bli med den allra sista skoltiden och firandet? Salina Sebghati, sistaårselev på Viktor Rydbergs gymnasium i Stockholm har startat ett upprop för att flytta studenten till augusti. Med är också Karin Berg, lärare i svenska och religion på Schillerska gymnasiet i Göteborg, där de planerar för att kanske tv-sända studenten. Programledare är Maja Åström.