Skola Hemma 2 april, Estetelevernas examen

Källkritik Corona, och hur ska det gå med estetelevernas examen?

Igår hade programmet Källkoll Corona premiär hos UR med programledarna Jack Werner och Åsa Larsson. Programmet kommer sändas tre gånger per vecka under de närmaste fem veckorna. Syftet är att ge elever på högstadiet och gymnasiet och deras lärare verktyg för att kunna sortera i de mängder av information som väller över oss under coronapandemin. I varje program går de på djupet i nyhetsflödet, tittar närmare på trender i sociala medier och tipsar om hur du kan bli bättre på källkritik och källtillit.  Serien publiceras tre dagar i veckan på UR Play. Programmet går att se här: https://urplay.se/serie/217192-kallkoll-corona

UR Skola hemma – experterna idag: Hur ska det gå med estetelevernas examen? 

Det finns många utmaningar med att driva undervisning på distans i dagens program diskuteras praktiska gymnasieutbildningar med fokus på de estetiska programmet. Hur handleder man en elev som jobbar hemma med sin skulptur, sin bildkonst eller sina foton? Många sistaårselever oroar sig också över sina inplanerade slutkonserter, utställningar och teateruppsättningar. Kommer det att gå att examinera på distans? Medverkar gör Smilla Sollén, som går sista året på Skvaderns gymnasieskola i Sundsvall och hennes bildlärare Madelene Schreiner. Frida Bolinder som läser estetiska programmet med teaterinriktning på Stockholms estetiska gymnasium. Programledare är Maja Åström.