Publik med ryggen vänd mot kameran

Utmanande undervisning – hur gör vi i höst?

Efter femton månader av utmanande undervisning blickar vi både bakåt och framåt genom en direktsänd digital konferens den 17 juni, arrangerad av UR och RISE.  

Vilka lärdomar tar vi med oss till höstterminens undervisning? Hur står det till med elevhälsan? Och vilka metoder kan användas vid smittsäker undervisning? Med konkreta exempel från skolan och gemensamma lärdomar diskuterar vår panel dessa frågor.

Ser du konferensen live kl. 9.30-11.30 den 17 juni har du dessutom chans att ställa frågor direkt till panelen. 

Medverkar gör bland andra Utbildningsminister Anna Ekström, Carl Heath, RISE, Josefine Fälth, Sveriges Elevkårer, Annika Agélii Genlott, SKR, Aurora Lindberg, SPSM samt Anna Sjögren, IFAU med flera. Vi kommer även att lyssna till representanter från Skolverket.  

DATUM: 17 juni 
TID: 9.30-11.30 
PLATS: Teams Live (länk till konferensen skickas till din registrerade e-post) 

Konferensen är gratis och riktar sig till dig som planerar utbildning inför hösten.  

Varmt välkommen att delta! 

Program

(Observera att programmet fylls på kontinuerligt och uppdateras med innehåll)

Ta del av föregående års konferens här