Konferensen arrangerades av RISE och Utbildningsradion och ägde rum den sjunde maj på distans med några gäster i konferenssalen på Ingenjörsvetenskapsakademien. En videoinspelning av hela sändningen finns nedan. Ta del av material från såväl utbildningsminister Anna Ekström som rektorer, lärare och elever under en dag som reflekterar över det vi lärt oss – och blickar framåt mot hösten och framtiden.

Klippet nedan är hela sändningen. Skola Hemma kommer klippa denna i mindre klipp men du kan redan nu se kortare klipp på UR Samtidens sida.

Konferensen var en heldag av reflektioner, kunskap, inspiration och framåtblickande. Hur har det gått att hantera undervisning och elever på distans under coronapandemin, och vad händer framöver? Hur kan vi planera för kontinuitet och hållbarhet framöver, samtidigt som vi hanterar nuet? Vilket stöd finns att få? Hur gör kollegor på andra håll?

Talare

Program för Skola Hemma – vad tar vi med oss framåt?