Skola Hemma, 1 april - Vårdeleverna

UR Skola hemma – Vården skriker efter personal – hur märker vårdelever och vårdlärare av det?

UR Skola hemma – experterna idag:
Extremt högt tryck råder på vården i storstadsregionerna och krisberedskap pågår i hela landet. Det gör att alla med vårdkompetens är mycket eftertraktade. Hur påverkar det gymnasiets vårdelever – och lärare? Cecilia Lindqvist går sista terminen på vårdprogrammet och har precis kommit tillbaka från sin praktik. Hon berättar om de rutiner hon fick följa som elev. Och hur funkar själva vårdutbildningen på distans? På Lapplands gymnasium har vårdprogrammet bedrivit fjärrundervisning under flera år i orterna Kiruna, Gällivare, Jokkmokk och Pajala. Vårdläraren Anna-Stina Kero och specialläraren Susanne Niemi delar med sig av sina erfarenheter och ger råd till andra i samma situation just nu. Programledare är Maja Åström.